Μη διστάσετε να μας τηλεφωνήσετε. Είμαστε μια ομάδα ειδικών και είμαστε στην ευχάριστη θέση να μιλήσουμε μαζί σας.
(+30) 210 8986172
sales@bravotravel.gr
BLUE STAR:
20/6 ΠΕΙΡΑΙΑΣ – ΠΑΤΜΟΣ 14:00 – 22:20
24/6 ΠΑΤΜΟΣ – ΠΕΙΡΑΙΑΣ 13:40 – 21:05
Τιµή κατ’ άτοµο, 20-24/6, µε πλοίο, 5 μέρες |
|
Δίκλινο |
483 |
3ο άτομο |
383 |
Μονόκλινο |
623 |
Περιλαμβάνονται: Εισιτήρια πλοίου Πειραιάς – Πάτμος – Πειραιάς αεροπορικής θέσης • Μεταφορές, εκδρομές με πολυτελές κλιματιζόμενο πούλμαν ως πρόγραμμα • Διαμονή στο SKALA HOTEL 3* • Μπουφέ πρόγευμα καθημερινά • 2 κυρίως γεύματα / δείπνα στη Σκάλα • Αρχηγός/Συνοδός • Ασφάλεια Αστικής ευθύνης & ταξιδιωτική στους εκδρομείς με πούλμαν ως 75 ετών • Φ.Π.Α
Δεν περιλαμβάνονται: O εκάστοτε φόρος διαμονής ανά δωμάτιο/διανυκτέρευση (τέλος ανθεκτικότητας στην Κλιματική Κρίση), θα πρέπει να πληρωθεί απευθείας στο ξενοδοχείο • Τα εισιτήρια εισόδων σε χώρους επισκέψεων • Οι προαιρετικές κρουαζιέρες στους Λειψούς και τους Αρκιούς
Συγκέντρωση στο λιμάνι του Πειραιά στις 17:00 και επιβίβαση σε πλοίο της BLUE STAR που αναχωρεί στις 18:00 για Πάτμο. Το αεράκι θα μας χαϊδεύει το πρόσωπο και θα μας ψιθυρίζει γλυκά για τις ανείπωτες ομορφιές που θα συναντήσουμε στο νησί της αποκάλυψης. Άφιξη τα ξημερώματα στο νησί και εγκατάσταση στο ξενοδοχείο μας Skala Hotel 3* στη Σκάλα.
Πλούσιο μπουφέ πρόγευμα και αναχωρούμε να ανακαλύψουμε το νησί της Πάτμου. Προσκύνημα στο Ιερό Σπήλαιο της Αποκάλυψης, όπου έζησε ο Άγιος Ιωάννης και όπου μετά από θεία επικοινωνία έγραψε την Αποκάλυψη. Συνεχίζουμε για την πανέμορφη Χώρα του νησιού, μνημείο παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς της Unesco. Επίσκεψη στην Μονή του Αγίου Ιωάννη του Θεολόγου, το σπουδαιότερο θρησκευτικό συγκρότημα της Χώρας. Θα έχουμε την ευκαιρία να δούμε κειμήλια μεγάλης ιστορικής και θρησκευτικής σημασίας. Ελεύθερος χρόνος για περίπατο στα στενά σοκάκια με τα μεγαλοπρεπή αρχοντικά και ταπεινά σπίτια που εφάπτονται το ένα με το άλλο με τις πολύχρωμες ανθισμένες αυλές. Αφού απολαύσουμε τον καφέ μας, θα επιστρέφουμε στη Σκάλα και στο ξενοδοχείο μας και το βράδυ δείπνο σε τοπικό εστιατόριο.
Πλούσιο μπουφέ πρόγευμα και καιρού επιτρέποντος, προαιρετική εκδρομή με καραβάκι στο πολύνησο των Λειψών με τις πολλές βραχονησίδες (έξοδα ατομικά). Λειψώ, όπως το έλεγαν απ τους αρχαίους χρόνους. Ένα μικρό νησί, το μεγαλύτερο μιας συστάδας 30 νησίδων, στο Νοτιοανατολικό Αιγαίο, στα Δωδεκάνησα. Ανατολικά της Πάτμου και βόρεια της Λέρου, η Λειψώ απλώνει περήφανα την έκταση των 16 km2 της στο Αιγαίο και σας προσκαλεί να τη γνωρίσετε, παρέα με τους 784 κατοίκους της. Οι Λειψοί έχουν έναν οικισμό, χτισμένο στο απάνεμο λιμάνι του νησιού, ένα όμορφο νησιωτικό χωριό με λευκά σπιτάκια, γαλάζια και καφέ παραθυρόφυλλα, τη γραφική πλατεία με το Δημαρχείο και το Εκκλησιαστικό – Λαογραφικό Μουσείο, την ολόλευκη εκκλησία με το γαλάζιο τρούλο να δεσπόζει, με μαγαζάκια, ταβερνάκια και ψαροκάικα γύρω στα λιμάνι. Εδώ βρίσκεται και ένα ταπεινό βυζαντινό εκκλησάκι του 1600, η Παναγιά του Χάρου, με τη μοναδική εικόνα όπου η Παναγιά δεν κρατά το Θείο Βρέφος, αλλά τον Σταυρό με τον Ιησού επάνω του. Είναι μια μοναδική απεικόνιση που δείχνει τον θρήνο της μητέρας και το μαρτύριο που πέρασε παραλαμβάνοντας το παιδί της νεκρό ύστερα από ένα απίστευτα σκληρό και ατιμωτικό μαρτύριο. Το νησί είναι καθαρό αιγαιοπελαγίτικο: ξερό, άνυδρο, λίγα δέντρα, πετρώδες έδαφος. Θαρρείς είναι φτιαγμένο όλο σε «ανθρώπινη κλίμακα», φιλόξενο, ήρεμο, περπατήσιμο, με χαμηλούς λόφους, ελαιώνες, αμπελώνες και χωράφια, με υπέροχες ακρογιαλιές, παραλίες, βράχια και σπηλιές, σε ακτογραμμή 36 χλμ. Χρόνος για γεύμα (έξοδα ατομικά) και επιστροφή το απόγευμα στην Πάτμο.
Πλούσιο μπουφέ πρόγευμα και αναχώρηση για τη βόρεια πλευρά του νησιού. Ακολουθώντας τον δρόμο προς τον Όρμο της Λάμπης, θα θαυμάσουμε τις πανέμορφες παραλίες από ψηλά και περνώντας από τον οικισμό του Κάμπου θα βρεθούμε στην παραλία Λάμπη. Η παραλία είναι πασίγνωστη για τα πανέμορφα και πολύχρωμα βότσαλα που κάνουν το τοπίο να μοιάζει με έργο τέχνης. Αργότερα θα συνεχίσουμε την διαδρομή μας για την νότια πλευρά όπου θα φθάσουμε ως τον γραφικό οικισμό του Γροίκου. Λίγο παρακάτω βρίσκεται μία περίεργη πέτρα που αναδύεται από τη θάλασσα, η Καλικατσού, σημαντικό αξιοθέατο της περιοχής. Την Καλικατσού, διάλεξαν να ζήσουν πολλοί ασκητές και κατάφεραν να μετατρέψουν αυτό τον φαινομενικά αφιλόξενο βράχο, σε έναν χώρο άνετο, λαξεύοντας πάνω του σκαλιά, στέρνα, θέσεις για κάρβουνα, για κεριά, αφήνοντας πάνω της για πάντα το αποτύπωμα τους! Το βράδυ δείπνο σε τοπικό εστιατόριο.
Μπουφέ πρόγευμα και η σημερινή μέρα μας περιλαμβάνει (προαιρετική) εκδρομή στους Αρκιούς, στο σύμπλεγμα νησιών με τα κρυστάλλινα νερά. Το νησί βρίσκεται κοντά στα σύνορα της Ελλάδας με την Τουρκία. Από εκεί μπορείς να θαυμάσεις την υπέροχη θέα στα γύρω νησιά και την Τουρκία, που βρίσκεται στα 30 km σε ευθεία γραμμή. Οι Αρκιοί είναι από τα λίγα ελληνικά νησιά όπου το 3/4 της επιφάνειάς του δεν κατοικείται και είναι απαλλαγμένο από την ανθρώπινη δραστηριότητα. Εκτός τουριστικής περιόδου, μόνο 50 άνθρωποι κατοικούν το νησί ,οι οποίοι ζουν από την αλιεία και την εκτροφή ζώων, κυρίως κατσικιών. Χαλαρώνουμε στο μικρό στολίδι των Δωδεκανήσων με τα υπέροχα τοπία και την ήρεμη ατμόσφαιρα και κολυμπάμε στα απίστευτα και μοναδικά νερά στα Τηγανάκια. Χρόνος για γεύμα (έξοδα ατομικά) στα ταβερνάκια του νησιού και το απόγευμα επιστροφή στη Σκάλα και χρόνος για τα τελευταία ψώνια μας, καθώς το βράδυ θα πάρουμε το πλοίο της επιστροφής για την Αθήνα.